Tabletka wczesnoporonna - czym jest?

konsultacje lekarskie online

Tabletka wczesnoporonna

Tabletka wczesnoporonna i tzw. tabletka „dzień po”, to dwa różne preparaty, które często są ze sobą mylone. Tabletka wczesnoporonna ma za zadanie usunąć istniejącą już ciążę, a „tabletka dzień po” ma nie dopuścić do zajścia w ciążę. Co więcej – tabletka wczesnoporonna w przeciwieństwie do tabletki „dzień po” jest w Polsce nielegalna i nie ma możliwości jej zakupu w punktach aptecznych. Maksymalny okres na przyjęcie tabletki poronnej to czas do 5 dni po stosunku, ponieważ zadaniem tabletki poronnej jest działanie w najwcześniejszym etapie zapłodnienia. Wiadomo, im wcześniej użyje się tabletek, to tym większe prawdopodobieństwo, że się w ciążę nie zajdzie. Należy mieć na uwadze, że to silne leki i nie powinno się z nich korzystać bez ograniczeń, to antykoncepcja awaryjna i nie może stać się antykoncepcją stałą – od tego są tabletki, które otrzymamy u lekarza.

 

Działanie tabletki wczesnoporonnej

Tabletka poronna działa zaraz po implantacji zarodka w błonie śluzowej macicy. Preparat wywołuje skurcze macicy, które powodują wydalenie zarodka. W obiegu są dwa leki o takim działaniu, są to:

Tabletki przyjmuje się doustnie bądź dopochwowo, w opakowaniu zawsze jest instrukcja użycia, z którą należy się bezwzględnie zapoznać. Tabletki wczesnoporonne mają dużą skuteczność. Jeśli przyjmie się je do 9 tygodnia ciąży to skuteczność tabletki poronnej jest na wysokości 98 %. Aborcja farmakologiczna po tym terminie – do 12 tygodnia, ma skuteczność na poziomie 70%.

 

Skutki uboczne przyjęcia tabletki wczesnoporonnej

Tabletka wczesnoporonna niesie za sobą szereg skutków ubocznych, najczęstsze z nich to:

Jeśli krwawienie nie ustępuje po określonym czasie, należy bezwzględnie udać się na wizytę do lekarza. Nie można ignorować objawów wykraczających ponad przyjętą normę podczas aborcji farmakologicznej.